Miejsca

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Nad rzeką Bystrzycą piętrzy się góra Choina, a na niej malowniczy Zamek Grodno składający się z gotycko-renesansowego zamku górnego, oraz rozległego zamku dolnego. Panami tu byli tu Piastowie świdniccy, niemieccy Raubritterzy (rycerze-rozbójnicy). W XVI wieku Maciej z Łagrowa (a po nim syn Jerzy) rozbudował Zamek we wspaniałą rezydencję renesansową, której odrestaurowane ruiny do dziś zachwycają. Podobnie urokliwe są liczne legendy związane z zamkiem – legendy, które w pewien sposób świadczą o jego czarze… legendy o niewiernym słudze, o tajemniczej Białej Damie, o pięknej Adelajdzie oraz nieszczęsnej kasztelance Małgorzacie.

Leśniczówka „Domek Myśliwski” w Jodłowniku

Leśniczówka „Domek Myśliwski”, to XIX-wieczne zabudowanie przetransportowane z górskich lasów po II wojnie światowej. Obiekt służy obecnie za centrum kulturalne - Jodłownika. Wieś Jodłownik w źródłach pisanych datowana jest po raz pierwszy w 1500 roku. Dzisiaj jest to jedna z typowych wsi łańcuchowych, które spotykamy w całym paśmie Sudetów. Zaciszna, uroczo ukryta u stóp Gór Sowich miejscowość przyciąga malowniczymi pejzażami, czystym górskim powietrzem i zaciszem wiejskiego spokoju.

Forty w Srebrnej Górze

Największa górska twierdza w Europie! Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1763-1785) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Jednak Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy! W Fortach ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń i eventów – m.in. jesienna edycja festiwalu podróżników „3 żywioły”.

Zamek w Owieśnie

Historia Zamku w Owieśnie rozpoczyna się w XIII wieku. Wówczas to niewielką warownię ufundowali tu Pogorzelowie, ród, z którego wywodziło się wielu kasztelanów grodów Dolnego Śląska. Obiekt zbudowany został na planie koła z dominującą bryłą wieży warownej. Zamek otoczony był fosą. W XVIII w. nadano mu barokowy wygląd, wzbogacony o duży park zamkowy z bramami wjazdowymi, posągami, fontanną. Do naszych czasów przetrwały ruiny, którymi od 2003 roku zarządza Fundacja Zamek Chudów. www.zamekchudow.pl

Ząbkowice Śląskie – tropem Frankensteina

Prawdopodobnie to właśnie od niemieckiej nazwy Ząbkowic Śląskich (niem. Frankenstein) pisarka Mary Shelley wzięła nazwę do swojej sławnej powieści – „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz”. Wybranie tej nazwy być może miało związek z głośną w całej Europie aferą grabarzy z 1606, kiedy to skazano 4 mężczyzn i 2 kobiety za odprawianie czarów, sprowadzenie zarazy oraz bezczeszczenie ciał zmarłych. Wszystko to miało się odbywać w kaplicy cmentarnej św. Mikołaja. Kaplica ta została przebudowana w XVIII wieku, ale istnieje do dziś jako kościół polskokatolicki św. Mikołaja. Ciekawostką jest krzywa wieża średniowieczna o wysokości 32 m z odchyleniem od pionu – 2,14 m. Aurze tajemniczości miastu nadają ruiny zamku ząbkowickiego oraz neogotycki ratusz na rynku głównym.

Kościół Św. Piotra i Pawła w Bożkowie

Jedną z mocniej zaznaczających się miejscowości na mapie atrakcji Gór Sowich jest wieś Bożków, notowana w annałach po raz pierwszy w 1348 roku. Jednym z powodów, dla których warto zajrzeć do tej wsi jest kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Kościół został zbudowany w latach 1704-1708. Jego fundatorem był hrabia kłodzki Johann Ernst von Götzen. Okazała bryła kościoła reprezentuje barok śląski. We wnętrzu bogate barokowe elementy. Uwagę w kościele zwraca ambona w kształcie łodzi z postaciami św. Piotra jako sternika i dwóch rybaków wyciągających sieci, którą prawdopodobnie wykonał mistrz Ludwig Wilhelm Jaschke. Na przykościelnym cmentarzu warto zwrócić również uwagę na mauzoleum rodziny von Magnis, właścicieli dóbr w Bożkowie.

Bardo Śląskie

Założone X w. jako gród obronny w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej – Bardo Śląskie jest dziś znane przede wszystkim jak sanktuarium maryjne. Już od XIII wieku szerzył się kult związany z cudowną figurką Matki Boskiej. Warto więc – wzorem średniowiecznych pątników – zwiedzić kościół Nawiedzenia NMP, a także Bardzką Kalwarię; kapliczki różańcowe położone na wzgórze nad miastem a także cudowną „Studzienkę Maryi”. Według tradycji barokową Kaplicę Górską z 1616 r. wzniesiono w miejscu, w którym w 1400 roku objawiła się Matka Boska Płacząca. Obok znajduje się skałka z Jej odbitą „stópką”. Dla czytelników Sapkowskiego ciekawostką może być fakt, że to właśnie w Bardzie Śląskim i jego okolicach toczą się akcje powieści historycznej „Narrenturm” (notabene opowiadającej o przygodach bohatera Reinmara z Bielawy!).

Wambierzyce – Śląska Jerozolima

Otoczone malowniczymi Górami Stołowymi, Wambierzyce słyną z sanktuarium maryjnego oraz Kalwarii – całość wsi została pomyślana na kształt Świętego Miasta. Płynie tu rzeka Cedron; są tu wzgórza nawiązujące do Biblijnych gór: Syjon, Synaj, Tabor, Toreb i Golgota, na których wybudowano ponad 130 stacji Drogi Krzyżowej. W barokowej Bazylice pod wezwaniem Nawiedzenia NMP znajduje się XIV wieczna figurka Marki Boskiej Królowej Rodzin wykonana z drewna lipowego. Do Bazyliki prowadzi 57 schodów. Liczba ta jest nieprzypadkowa – podobnie jak całe Wambierzyce; jest sumą symboli: 9 (jak liczba chórów anielskich) + 33 (jak wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (jak wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). Ruchoma Szopka w Wambierzycach Ponad 800 figur składa się na ruchomą szopkę w Wambierzycach. Szopkę wykonał miejscowy zegarmistrz Longin Wittig. Prace nad sceną przedstawiającą narodzenie Jezusa rozpoczął około 1850 roku. Od 1882 roku zaczął pokazywać swoje dzieło okolicznym mieszkańcom. W związku z rosnącą popularnością szopki, odwiedzanej przez coraz większą ilość pielgrzymów i turystów, Wittig ciągłe wzbogacał swoje dzieło – uzupełniając scenę bożonarodzeniową o kolejne – między innymi sceny Drogi Krzyżowej. Misję tę kontynuował również jego syn – Hermann Witig Spod jego dłuta wyszły: rzeź dzieci na rozkaz króla Heroda, Święta Rodzina przy pracy, 12-letni Jezus w świątyni, Ostatnia wieczerza, Objawienie Matki Bożej w Lourdes, kopalnia węgla i scena przedstawiająca zabawę ludową.

Zamek Książ – Perła Dolnego Śląska

Zwany Perłą Dolnego Śląska – Zamek Książ zachwyca. Zachwyca swoim ogromem i majestatem – jest jednym z największych w Europie – trzeci co do wielkości w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu); zachwyca przepychem bogato wyposażonych wnętrz . Zaciekawia swoją historią – sięgającą głębokiego średniowiecza i czasów księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Wzrusza opowieściami o księżniczce Daisy i całym rodzie Hochbergów – właściciele zamku przez 400 lat! Intryguje tajemnicami – owianymi wokół szybu, wykutego w skale przez Hitlerowców (sięgający 50 metrów w głąb, o średnicy 16 km) prowadzący do podziemi, ciągnących się wiele kilometrów. Czy tu ukryta jest legendarna Bursztynowa Komnata i skarby wrocławskie? Czy zamaskowane korytarze kryją jakąś tajemną broń z czasów II Rzeszy? Wreszcie Zamek Książ przyciąga uwagę miłośników pięknych okazów botanicznych. Sam zamek położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Na jego terenie znajdują się liczne pomniki przyrody, zabytkowe aleje drzew, arboreteum oraz kolekcja drzew egzotycznych i zabytkowych. „Złoty pociąg” przyciąga do Wałbrzycha zagranicznych dziennikarzy i turystów. Dział turystyki i kultury zamku Książ zorganizował przedstawicielom światowych mediów zwiedzanie podziemi zamku

Kościół Pokoju w Świdnicy

Religijną wojnę trzydziestoletnią zakończył Pokój Westfalski, na którym pozwolono luteranom wybudować trzy kościoły ewangelickie – w Jaworze, Głogowie i Świdnicy. By nie stały się ani zbyt atrakcyjne, ani zbyt niebezpiecznie – musiały spełniać szereg warunków – nie mogły mieć dzwonnicy ani wież, nie mogły z zewnątrz przypominać świątyni. Musiały znajdować się poza granicami miasta, musiały być wykonane z nietrwałych materiałów. Tak powstała największa drewniana budowla o charakterze religijnym w Europie. Kościół wzniesiono w latach 1652-1654 z 3000 pni dębów. W 2001 roku Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.